Urodziny! 🎂🎂🎂

Urodziny to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka. W naszym przedszkolu świętujemy je wspólnie z całą grupą.
Zbieramy się wokół słońca stanowiącego centrum wszechświata, co jednocześnie pozwala dzieciom zrozumieć pojęcie czasu i doświadczyć jego upływu – dostrzec zmiany, zrozumieć pojęcie roku jako jednego okrążenia naszej planety wokół słońca.
Jubilat prezentuje wspólnie z nauczycielem zdjęcia z kolejnych lat swojego życia, rozmawiamy wówczas o rozwoju człowieka i nabywaniu poszczególnych umiejętności. Bardzo często dzieci przynoszą również swoje ubranka z czasów niemowlęctwa, czy zabawki towarzyszące im we wczesnym dzieciństwie.
Po omówieniu danego roku, dziecko okrąża słońce trzymając w dłoniach kulę ziemską, a cała grupa śpiewa:
Musi minąć cały jeden długi rok,
zanim Ziemia wokół Słońca zrobi krąg.
Jeden rok, długi rok, cały jeden długi rok,
zanim Ziemia wokół Słońca zrobi krąg”.

Każdy kolejny rok symbolizują zapalane przez nauczyciela świeczki. Oczywiście nie brakuje tradycyjnego “Sto lat” oraz drobnych upominków, najważniejsza dla nas jednak jest serdeczność, wspólne dbanie o komfort Jubilata, tworzenie kartek, składanie życzeń, czynienie drobnych gestów sympatii w ciągu całego dnia.